Гітарний геній, який так і не побачив власну гітару

«Хейлі зробить революцію у техніці гри на гітарі»
Стіві Рей Воган

Хочу вас запитати: «Чи багато знайдеться в історії музики, а точніше, в історії рок-музики, музикантів, які професійно, досконало та віртуозно володіють музичним інструментом, страждаючи при цьому на якусь важку хворобу?» Ви відповісте приблизно так: «Мабуть, небагато. І навряд чи вони зможуть створити щось серйозне у музиці». Дійсно, таких людей небагато. Але виявляється, що вони можуть бути не тільки хорошими музикантами і композиторами, але і бути віртуозами у своїй справі. Один із таких віртуозів-гітаристів, який носив ім’я Джефа Хейлі, народився у столиці Канади, Торонто 25 березня 1966 року. Ще грудною дитиною хлопця взяли на виховання прийомні батьки. Зростав майбутній музикант у сім’ї пожежника. У віці восьми місяців він втратив свій зір. У нього виявили досить рідкісний різновид раку очей — ретинобластому. Очі довелося повністю видалити і замінити їх на штучні. Уродженець Канади, мабуть, ще в дитинстві знав, що не тільки увійде в історію блюзу та року легендою, але і зробить це ще при житті.

Не дивлячись на його, м’яко кажучи, ваду, Джеф у віці десь біля трьох років на Різдво отримав у подарунок гітару. Вже тоді хлопець зрозумів, що повноцінно грати тими «стандартними» гітарними прийомами, які використовують інші, йому не дано. Хейлі почав експериментувати і дуже швидко виявив для себе, що найзручніше грати на гітарі, поклавши її корпус на коліна. Цим самим він у майбутньому започаткує новий, досі ніким не знаний, стиль гри.

З 6 років Джеф Хейлі почав писати та грати музику. Можна сказати, що все дитинство він провів, слухаючи, як грають інші, й навчаючись грати самому. З самого початку коло музичних інтересів музиканта було доволі широким: регі, джаз, ритм-енд-блюз, хард-рок, і звісно ж, блюз.

Закінчивши школу для дітей з вадами зору в місті Бренфорді, Хейлі в 15 років організував свій перший гурт, який назвав Blue(s) Direction(s). Але істинним моментом початку музичної кар’єри Джефа вважається 1985 рік, коли легендарний гітарист Алберт Колінз попросив дев’ятнадцятилітнього хлопця підіграти йому під час його виступу в одному із клубів Торонто. Колінз настільки зацікавився сліпим музикантом, що попросив знову зіграти із ще однією легендою блюзу — Стівом Рей Воганом.

А у 1986 році сам Б.Б.Кінг запросив Хейлі виступити з ним на Ванкуверському музичному фестивалі.

Джеф був визнаний «монстрами жанру». Тепер йому залишалося тільки підкорити публіку. Власне The Jeff Healey Band був заснований у 1985-му, в Торонтівському клубі Grossman’s Tavern, де талановитий музикант зустрів басиста Джо Рокмена та ударника Тома Стефена. Гурт роз’їжджав Канадою протягом 2 років, результатом чого стала робота над декількома синглами і організація власного лейбла Forte Records. Незабаром музикантам вдалося добитися контракту з мегалейблом Arista Records, дистрибуцією продукції якого займається BMG Music Canada Inc.

Свій перший альбом гурт записав у 1987 році. Він дістав назву «See The Light». Завдяки йому, музикантів «почули» у США. Кожна пісня із «See The Light» являла собою перлину і зачаровувала відкритістю та чуйністю білого сліпого музиканта, який знайшов ключик до традиційної «чорної» музики.

1990 року The Jeff Healey Band випускають свій другий студійний альбом під назвою «Hell To Pay». Гостями диску стали легендарні музиканти Джордж Харісон (The Beatles) та Марк Нопфлер.

Через 2 роки виходить платівка під назвою «Fill This». Це була більш впевнена і зріла робота у порівнянні з попереднім альбомом. Остаточно самоствердившись, Хейлі вирішує втілити свою давню мрію і зробити цілий альбом кавер-версій пісень своїх кумирів. Це дітище виходить під назвою «Cover To Cover». Пісні охопили період з 20-х до 80-х років, включаючи матеріали Роберта Джонсона, The Yardbirds, Led Zeppelin, Маді Уотерса, Cream, Джимі Хендрікса, The Beatles та інших рок-легенд. Ця робота вийшла досить різноманітною. У ній проявлялося коливання від акустичного блюзу до тяжкого блюзу і хард-року. «Cover To Cover» приніс гурту декілька нагород, у тому числі й номінації Grammy. Як кажуть у народі: «Іноді нагороди все ж отримують ті, хто їх дійсно вартий!» Альбом мав успіх, і ще дуже довго ці пісні звучали на багатьох радіостанціях.

Після випуску альбому Джеф майже перестав працювати у студії. Були тільки гастролі, гастролі, гастролі… Єдиним його альбомом у другій половині 90-х стала збірка «The Very Best Of The Jeff Healey Band», яка вийшла 1998 року.

Хейлі знову йде у «підпілля» на декілька років. Шанувальники вже остаточно втратили всяку надію на його повернення. Але у 2000-му виходить п’ятий студійний диск гурту. Альбом звучить доволі сучасно та відмінно записаний. Хейлі вирішив присвятити його цілком любовній тематиці. Тут відчувається дух лірика, мрійника, і в той же час звичайної людини, яка хоче кохати і бути коханою. Це відчуття підсилює низький голос Джефа, який найкраще підходить для оспівування кохання. Після прослуховування цих балад перестаєш задавати собі те вічне запитання: «Чи дійсно є любов на світі»? Тому що Хейлі дає на нього однозначну відповідь.

Є таке прислів’я: «Талановиті люди живуть недовго». На 42 році життя видатний музикант помирає від саркоми. Сталося це 2 березня 2008 року.

Слухаючи Джефа Хейлі, я постійно задумуюсь над тим, чи кожен, опинившись у такій ситуації, втративши зір, зміг би не тільки навчитися грати, але і стати віртуозом, майстром свого діла? Мабуть, не кожен. І дійсно справдилися слова Стіві Рей Вогана — Джеф Хейлі таки зробив революцію у техніці гри на гітарі! Більше того, він підкорив серця багатьох людей, допоміг зрозуміти що таке любов і розкрити досі не бачені таємниці душі! Як це звучить не трагічно, не образливо і несправедливо, але Джеф за своє життя так і не побачив той інструмент, на якому грав і творив музику своєї ображеної життям душі, музику, яка проникає у кожну клітину тіла, заставляючи її здригатися.

Автор: Михаил Петров

Поделиться статьей:

Похожие записи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Начните вводить, то что вы ищите выше и нажмите кнопку Enter для поиска. Нажмите кнопку ESC для отмены.

Вернуться наверх